Która część polskiego wybrzeża okazała się najdroższa w tym roku? Sprawdźmy!
Polskie wybrzeże co roku bije rekordy popularności – jest chętnie odwiedzane już nie tylko przez Polaków, lecz również przez Czechów, Słowaków, Niemców czy Litwinów. Turyści uwielbiają tutejsze plaże i są w stanie znieść nawet kapryśną pogodę, byleby móc choć przez chwilę wypocząć na ich złotym piasku. Postanowiliśmy więc sprawdzić ceny nad polskim morzem – gdzie opłaca się jechać na wakacje? Która część polskiego wybrzeża wypada najdrożej? Sprawdźmy!
Już prawie co piąty Polak wybiera polskie morze!
Ostatnie statystyki wskazują, że w roku 2023 aż 19,7 % Polaków, jako kierunek wakacji wybrało właśnie polskie morze. Kolejne statystyki wskazują, że trzyosobowa rodzina w trakcie tygodniowych wakacji na wybrzeżu, na wyżywienie i atrakcje wyda średnio 2625 złotych. Kolejny wydatek to noclegi – ich średni tygodniowy koszt dla jednej osoby to kwota zbliżona do 500 złotych. Czy to dużo? Cóż – osoby nocujące w hotelach stwierdzą że nie, natomiast te, nocujące pod namiotem stwierdza, że całkiem sporo. Pamiętajmy, więc że rozmawiamy o średniej!
Najdroższe miejsca nad polskim morzem
W których częściach polskiego wybrzeża jest najdrożej? Cóż w tej kategorii od kilku lat prym wiodą Międzyzdroje, Kołobrzeg, Jastarnia oraz Jurata. Ogólnie patrząc po tym, jak ceny plasują się na mapie polskiego wybrzeża, to nie da się nie ulec wrażeniu, że jego środkowa i zachodnia część jest o wiele droższa od części wschodniej. A jak to wygląda w mniejszych miejscowościach? Cóż wynajem przyczepy kempingowej na chałupach to wydatek rzędu 600 złotych za dzień lub 30 000 za sezon – chyba więc nawet w mniejszych miejscowościach próżno szukać niższych cen. Warto również podkreślić, że większość paragonów grozy pochodzi właśnie z miejscowości położonych w zachodniej części wybrzeża.
Najtaniej jest jak zwykle na wschodzie
Wschodnia część Polski słynie z niższych cen i zasada ta przekłada się również na ceny na wybrzeżu. Dobrym przykładem jest tu na przykład Stegna czy Krynica Morska. Apartamenty wakacyjne, które znajdziemy w tych miejscowościach, w niczym nie ustępują tym, które znajdziemy w Kołobrzegu czy Międzyzdrojach. Miejscowości dysponują bardzo dobrze rozwiniętą bazą hotelową – tu dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Na pasie Mierzei Wiślanej znajdziemy zarówno dobrze wyposażone kempingi (sanitariat, strefy wypoczynku dostęp do energii elektrycznej, parkingi), jak i luksusowe obiekty hotelowe. Warto również zwrócić uwagę na bogatą ofertę mieszkań prywatnych wynajmowanych sezonowo. A ceny w gastronomii? Cóż ryba w Stegnie smakuje tak samo wyśmienicie jak ryba w Juracie – z tą jednak różnicą, że w Stegnie zapłacimy za nią nieco mniej.