Chcesz mieć piękny i zadbany ogród przez cały rok? Poznaj nasze porady, jak to robić!

Chcesz mieć piękny i zadbany ogród przez cały rok? Poznaj nasze porady, jak to robić!

O swój ogród – zarówno mały, jak i ten duży, warto dbać przez okrągły rok. Jeśli wychodząc na zewnątrz, nie wiesz, za co się zabrać – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz w nim porady, jak dbać o swoje podwórko przez wszystkie cztery pory roku, od wiosny aż do zimy, tak aby Twój ogród zawsze cieszył oczy. Zapraszamy.

Jak dbać o ogród wiosną?

To właśnie na wiosnę cała przyroda budzi się do życia i to właśnie wtedy mamy ręce pełne roboty. Cały nasz ogród po zimie potrzebuje pobudzenia i odświeżenia, tylko właściwie, od czego zacząć? Na pierwszy ogień warto wziąć się za trawnik, gdyż potrzebuje on nieco czasu, aby wyrosnąć. Zasiej trawę w całym ogrodzie lub w miejscach, gdzie zrobiły się dziury. Niezbędnym do tego przyrządem okazać się może walec do trawy, którym wyrównasz wszystkie nierówności. Następnie weź się za sprzątanie, usuwanie chwastów oraz wycinanie uschniętych badyli. Wiosna to czas siewów, zasiej więc wszelkie rośliny, warzywa czy owoce, które chcesz mieć na swoim podwórku.

Co warto robić w ogrodzie latem?

Lato to najpiękniejszy czas dla wszystkich Twoich roślin. Doglądaj wszystkie z nich, a szczególnie te młode, które posadziłeś wiosną – piel je i odpowiednio często podlewaj. Pamiętaj także o swoim trawniku i innych rabatach. Latem dużo czasu spędzamy na zewnątrz, dlatego warto zadbać także o swój balkon. Kup kolorowe kwiaty, donice drewniane i odpowiednią ilość ziemi i spraw, aby dzięki tym roślinom także Twój taras obudził się do życia.

Jak dbać o ogród jesienią?

Jesień, a przede wszystkim jej początek to raj dla wszystkich hodowców warzyw i owoców, to wtedy staja się one dojrzałe i w pełni wyrośnięte, dlatego czym prędzej bierz się za ich zbieranie.  Druga połowa tej pory roku to już niestety przygotowywanie ogrodu na zimę. Wtedy to właśnie warto zasadzić wszystkie roślinki cebulowe, jeśli chcesz, aby pięknie wyrosły Ci na wiosnę. Nadal oczywiście należy odpowiednio pielęgnować wszystkie roślinki, jakie rosną w ogrodzie, a wszelkie kolorowe kwiaty schować przed zimnem do domu lub garażu, jeśli mamy w nim dostęp do światła dziennego.

Jak zajmować się ogrodem w zimę?

Zimą powinno się zabezpieczyć wszystkie roślinki, które mogą nie przetrwać niskich temperatur, a co dopiero siarczystych mrozów. Pola warzywne warto zabezpieczyć folią, a rośliny doniczkowe oraz te, które możesz przenieść, należy ukryć przed zimnem w cieplejszym pomieszczeniu. Pamiętaj, aby zimą w dalszym ciągu dbać o trawnik, dlatego regularnie go odśnieżaj.

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą utrzymać Ci ogród w porządku, aby na wiosnę, od nowa mógł zachwycać Cię swoją bujnością.