Funkcjonalny wiatrołap – jak go urządzić?

Funkcjonalny wiatrołap – jak go urządzić?

Mimo że wiatrołap wydaje się zbędnym pomieszczeniem w domu, to jednak odgrywa bardzo ważną rolę. Warto, aby było to miejsce stylowe i urządzone z klasą, a goście już od wejścia czuli się w nim mile widziani. Jak go urządzić? O czym pamiętać?

Płytki czy malowanie – co wybrać?

Współcześnie budowane domy, bez względu na to, czy są to modne projekty domów do zabudowy szeregowej z garażem, czy popularne projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji, bardzo często mają wiatrołapy.  Ta niewielka przestrzeń ma za zadanie spowalniać uciekanie ciepłego powietrza przy otwieraniu drzwi wejściowych. Taka przegroda cieplna ma szczególne zastosowanie w chłodnych miesiącach, wspomagając izolację termiczną danego budynku i eliminując powstawanie przeciągów.

Taki przedsionek można wyłożyć płytkami – wzory i kolory w sklepach aż przyprawiają o ból głowy i ciężko zdecydować się na jedną opcję. Można go także pomalować, a najlepszym wyborem są farby umożliwiające łatwe zmywanie ścian – wiatrołap jest narażony na powstawanie licznych zabrudzeń, pochodzących z obuwia czy rowerów. Zważywszy na to, że jest to miejsce, gdzie wita się osoby odwiedzające dom, powinno być ono odpowiednio do tego przystosowane.

Jak umeblować przedsionek?

Pomysły na umeblowanie wiatrołapu mogą być ograniczone wyłącznie jego rozmiarem. Duża przestrzeń to miejsce, gdzie można zaaranżować miejsce do przechowywania w postaci dużej szafy na płaszcze, kurtki i buty. Zdecydowanie przydadzą się również szafki na akcesoria do sprzątania takie jak szczotki, odkurzacze i detergenty. Świetnym rozwiązaniem jest ławka, na której można przysiąść i zmienić obuwie. Jeśli dysponujesz niewielkim przedsionkiem, zdecyduj się na wieszak na najczęściej używane okrycia wierzchnie. Pod nim możesz umiejscowić niską szafkę na buty. Zwróć uwagę również na drzwi wewnętrzne, a szczególnie efektywne drzwi z oszkleniem, które wizualnie powiększą przestrzeń, a przy tym wiatrołap dalej będzie chronił przed utratą ciepła.

Postaw na dekoracje

Jeśli chcesz, żeby Twój przedsionek nabrał charakteru, postaw na ozdoby. Aby przestrzeń nabrała stylu, czasem wystarczy zawiesić efektywny obraz na ścianie lub lustro w cienkiej ramie.  Z pewnością wnętrze się ociepli, gdy na podłodze położysz dywanik w wybranym kolorze. Jeśli do sieni wpada światło, możesz także ozdobić ją zielenią – duże donice z roślinami lub wysoki wazon z kompozycją kwiatów i traw to strzał w dziesiątkę.  Aranżacja tej niewielkiej przestrzeni musi być wyjątkowo przemyślana – najlepiej, gdy jej wystrój jest spójny z resztą domu.